hematuriya.jpg

Имате кръв в урината?

Хематурия е кръв в урината. Когато урината е червена или розова, това може да бъде свързано с кръв в урината и се нарича „груба“ или „видима“ хематурия. Понякога кръвта е в урината, но не се вижда лесно и се нарича „микроскопична“ хематурия, тъй като може да се види само под микроскоп.

По време на рутинни посещения при вашия доставчик на здравни услуги често се изисква да дадете проба от урина за изследване. Много тестове се правят рутинно, като проверка за захар (диабет), бактерии (инфекция) и кръв. Кръвта може да бъде намерена или с помощта на химическа лента (наречена измервателна пръчка) или под микроскоп. Ако кръвта бъде открита по тези начини, тогава може да имате „микроскопична хематурия.“ Има много причини за кръв в урината. Повечето не са притеснителни, но някои може да поискат грижи от вашия лекар.

Причини за наличие на Хематурия

  • Инфекция на пикочните пътища
  • Увеличена простата при възрастни мъже
  • Камъни в бъбреците или пикочния мехур
  • Период при жените
  • Инфекция на простатата
  • Заболяване на бъбреците
  • Бъбречна травма
  • Рак на пикочния мехур (най -вече при пушачи)
  • Рак на бъбреците
  • Рак на лигавицата на пикочните пътища
  • Лекарства против подуване (хапчета за подуване на ставите и болка)
  • Тежка тренировка

Когато се открие кръв в урината, лекарите искат да се уверят, че няма сериозен здравословен проблем, като тумор в бъбреците, пикочните пътища или пикочния мехур. Урологичните ракови заболявания рядко са причина за кръв в урината, но могат да бъдат животозастрашаващи.

Кръв в урината или какво е хематурия?

Диагностика на Хематурия

Вашият лекар ще иска да прегледа рисковете за рак и да научи дали има други причини за кръвта в урината Ви. Това често включва преглед и Вашият лекар изучава пълния Ви здравен запис, за да провери дали имате рискове от рак, като пушене, предишно облъчване, химиотерапия или излагане на околната среда. Лекарят също ще търси неракови причини за кръвта в урината, като скорошна травма, инфекция на пикочните пътища (UTI) или други процедури.

Ако са необходими допълнителни тестове, Вашият лекар ще организира тези тестове. Ако не се намери нищо, което да обясни кръвта в урината, тогава Вашият лекар може да оцени нивото на риска от рак като ниско, средно или високо. Тези нива на риск се основават на известни рискове за рак на пикочния мехур като:

  • история на пушенето
  • възраст
  • пол
  • симптоми
  • броя на червените кръвни клетки в урината
  • някои видове химиотерапия
  • фамилна анамнеза за рак на пикочния мехур, рак на лигавицата на пикочните пътища или синдром на Линч
  • излагане на работното място на химикали като бензен или ароматни амини
  • като имате катетър в пикочните пътища за дълго време

Преглед с цистоскоп за хематурия

Преглед за хематурия при мъже
Преглед  с цистоскоп за хематурия при мъже
Преглед за хематурия при жени
Преглед с цистоскоп за хематурия при жени

Всички пациенти с кръв в урината (известна също като груба хематурия) са изложени на висок риск.

Целите на тестването са двойни. Първият е да се определи дали има аномалия на пикочния мехур, а вторият е да се оцени горния пикочен тракт (бъбреци, уретери, които са тръбите, които отвеждат урината до пикочния мехур). За оглед на пикочния мехур се използва цистоскоп. Тази визуална проверка на пикочния мехур се извършва с оптична камера. Горните пикочни пътища се преглеждат с изображения, като ултразвук или компютърна томография.

Лекарите използват насоки относно рисковете, за да решат какъв вид изследвания са необходими за всеки човек. Човек с нисък риск може да успее да избегне много тестове, тъй като рискът от рак е нисък. Лице с висок риск се нуждае от по-задълбочено тестване.

Малък риск

Тъй като пациентите с нисък риск рядко имат рак, лекарите вероятно ще обсъдят ползите и недостатъците на повече тестове. Често срещан вариант е да повторите изследването на урината в рамките на 6 месеца. Ако този тест показва кръв в урината, тогава се извършват допълнителни тестове. Ако повторният тест не показва кръв, пациентът просто се наблюдава за симптоми. Ако пациентът предпочита тестването веднага, тогава може да се извърши цистоскопия и бъбречен ултразвук.

Междинен риск

Пациентите, на които е казано, че имат междинен риск, ще бъдат препоръчани да се подложат на цистоскопия за оглед на пикочния мехур и бъбречен ултразвук, за да се огледат бъбреците.

Висок риск

Тези, които са изложени на висок риск, често се подлагат на преглед с цистоскоп за оглед на пикочния мехур и на компютърна томография (КТ) на корема и таза, за да разгледат лигавицата на пикочните пътища. Основната разлика между CT и ултразвук е, че CT сканирането може да открие малки аномалии в бъбреците и уретерите, които могат да бъдат пропуснати при ултразвук.

Лечение

Повечето пациенти с кръв в урината нямат големи проблеми. Всъщност за мнозина причината не е известна. При тези пациенти с по -сериозно състояние откриването на това рано може да бъде животоспасяващо. От голямо значение е да се тествате и да не пренебрегвате тези открития, особено ако в урината ви се види кръв.

Знайте, че кръвта в урината ви е предупредителен знак, който лекарят трябва да изясни. Тъй като хематурия може да показва сериозно заболяване.

Кръвта в урината винаги е предупредителен знак, който трябва да бъде изяснен от лекар. Защото може да е симптом на сериозно заболяване. Това е най-важното послание, което хората трябва да знаят.

Временно червено оцветяване на урината може да бъде безвредно. Това може да е резултат от яденето на цвекло или боровинки, например. Най-честата причина за урина в кръвта е цистит.

Кръвта в урината обаче е и основният симптом на рак на пикочния мехур и следователно вторият по честота урологичен тумор. Тъй като няма задължителен скринингов тест за рак на пикочния мехур, образованието за ранните предупредителни признаци на това злокачествено заболяване е още по-важно.


kakvo-e-ehografiya-urolog-v-plovdiv.jpg

Ехографският преглед (или „Ултразвук“) е безболезнена диагностична техника, която използва начина, по който звуковите вълни пътуват през тялото. Когато звуковите вълни преминават през тялото, те отскачат от тъканите и органите по определени начини. Отразените вълни могат да се използват за направата на изображения на органите вътре. Звуковите вълни не увреждат тялото и няма излъчване.

Ултразвуковото изображение може да се направи в кабинета на здравния лекар, в болницата или в амбулаторно заведение. Причината за проучването и подробностите по случая ще помогнат да се реши къде трябва да се направи тестът.

Как протича изследването?

В повечето случаи трябва да се направи много малко преди ултразвуков изпит. Пациентът лежи на масата за иследвания. Гел на водна основа се нанася върху кожата върху частта, която трябва да се провери. Този гел помага на звуковите вълни да преминават през тялото. След това върху тази част се премества ръчна сонда („датчик“). За изследване на ултразвук на простатата, в някои случаи в ректума се вкарва специално проектирана сонда.

Няма риск от радиация. Пациентът може да се върне към ежедневните задачи веднага след теста.

Видове ултразвук при урологичните прегледи

Ултразвуците могат да се използват за преглед на различни органи в тялото.

Защо и кога се налага ехография?

Ехографията или ултразвук е едно от най-използваните образни изследвания в урологията. Позволява бързо, лесно и безвредно да надникнем в тялото и да визуализираме бъбрецитепикочния мехурпростата и други органи, които са обект на нашето изследване. Ехографията е важна част от първичния преглед на пациента. Без използването на ултразвук трудно би могло да бъде поставена точна диагноза. Ехографията е препоръчителна при диагностиката почти всички урологични болести – къмъни в бъбреците, проблеми с пикочния мехур, при диагностика на простатата и половата система.

Не се колебайте да се свържете с мен!

Ще се радвам да помогна! Обадете се на 0888 58 82 83, пишете в Facebook, на имейла или елате в кабинета (ВИЖ НА КАРТАТА)!

ultrazvuk-na-prostata.jpg

Каквко е простата?

Простатата се намира в основата на пикочния мехур при мъжете. Той кръжи уретрата като пръстен за салфетка. Простатата представлява част от еякулаторната течност, която е необходима за възпроизводството. Ако простатата стане голяма, тя може да блокира пикочния мехур.

Защо се прави ултразвук на простата?

Най-честата причина за ултразвук на простатата (наричана още „трансректална ултразвук“) е да се проверят мъже, които биха могли да бъдат изложени на риск от рак на простатата. Ранният рак не може лесно да бъде диагностициран само чрез ултразвук. Поради тази причина се прави и тъканна проба („биопсия“) на простатата.

За да диагностицира заболяване на простатата, вашият лекар ще иска да изследва простатната ви жлеза и близката тъкан. Почти 70% от злокачествените заболявания на простатата се откриват във външната зона на простатата, от ректума.

Простатният ултразвук може да измери обема или размера на простатата, за да помогне за планирането на лечението. Пациентите, които получават радиоактивна имплантация на семена („брахитерапия“) за лечение на рак на простатата, имат трансректална ултразвук за тази цел. Използва се за планиране на необходимия брой семена и къде да ги поставите. Този тест може да се използва и за планиране на операция на простатата или друга терапия (като термична терапия). Изследването може да измерва специфичната за простатата плътност на антигена.

Преди този тест може да бъдете помолени да използвате клизма. По време на теста ще лежите отстрани или назад на масата за изпит. Сондата за ултразвуков преобразувател се вкарва в ректума, за да се види простатата. Сондата изпраща и приема звукови вълни през стената на ректума и в простатната жлеза. Тези звукови вълни създават образи за диагностика. Урологът ще търси признаци на рак на простатата. В същото време може да се вземе малка тъканна проба за биопсия.

Локалната анестезия може или не може да се използва с биопсия. За биопсия специална игла се изтласква през канал на датчика. Биопсията се взема бързо. Редица биопсични „ядра“ се вземат за преглед от патолог.

От този тест няма относително рискове. Ако имате биопсия, може да почувствате ограничен дискомфорт.

Може да отнеме много дни, за да получите резултатите от биопсията. Ако се открие рак, вашият уролог ще говори за възможностите за лечение. Ако биопсията не покаже рак, урологът ви ще говори с вас за плановете за проследяване.

Не се колебайте да се свържете с мен!

Ще се радвам да помогна! Обадете се на 0888 58 82 83, пишете в Facebook, на имейла или елате в кабинета (ВИЖ НА КАРТАТА)!

ultrazvuk-na-skrotum-testikularen-ultrazvuk.jpg

Какво са тестисите?

Тестисите на мъжете (тестисите) се намират в покрит с кожата мускулен сак, наречен скротум. Тестисите правят сперматозоиди за репродукция. Те също правят мъжкия хормон – тестостерон.

Защо се прави ултразвук на тестисите?

Основната причина за скроталния ултразвук е проверка на подуване или болка. Използва се и за проверка на маси в скротума или в тестисите.

Обичайно е течността да се събира около тестиса. Това се нарича хидроцеле и не е раково. Могат да се намерят и други неща като кисти в епидидимиса („сперматоцеле“) или големи вени в скротума („варикоцеле“). Това проучване може да се използва и за гледане на твърди маси като признак на рак на тестисите.

Какво представлява ултразвука на Скротума?

Ултразвукът на тестисите се използва за оценка на почти всички проблеми в скротума, торбичката, съдържаща тестисите. Той може да открие модели от рак или ако една маса е вътречерепна, екстратестикуларна, твърда или кистозна. Използва се за усукване на тестисите и проблеми с притока на кръв в тестиса. Може да се използва за предотвратяване на смърт на тестисите.

За този тест се използва цветно-доплерово изображение. Това висококачествено цветно изображение направи ултразвука на тестисите точен и специфичен тест.

Този тест не се нуждае от подготовка. Прави се, докато легнете по гръб на изпитната маса. Скротумът се повдига върху кърпа и се прилага топъл гел, който помага да се предават звукови вълни. Преобразувателят се премества над областта за създаване на изображения.

Не се колебайте да се свържете с мен!

Ще се радвам да помогна! Обадете се на 0888 58 82 83, пишете в Facebook, на имейла или елате в кабинета (ВИЖ НА КАРТАТА)!

ultrazvuk-na-babreczite.jpg

Какво са бъбреците?

Бъбреците са 2, с размер на юмрук органи, намиращи се от двете страни на средната част на секция („ретроперитонеум“). Бъбреците отстраняват отпадъците от кръвта и отделят урина. Те също балансират соли („електролити“) в тялото, като натрий и калий. В бъбреците се правят и хормони, които контролират кръвното налягане и производството на червени кръвни клетки.

Бъбречните ултразвукови изследвания могат да покажат размера и положението на бъбреците. Те могат също да покажат дали има:

  • Блокажи
  • Камъни в бъбреците
  • Тумори и др.

Бъбречният ултразвук създава изображения от звукови вълни, които се връщат от бъбречната тъкан. Събират се много изображения, за да се разберат проблемите в бъбрека.

Ако вашият лекар иска да види как кръвта тече към и от бъбрека, се използва доплеров образ. Това е ултразвуков метод, който прави цветни изображения от движението на течаща кръв. Той показва притока на кръв през съдовете. Той предоставя отлична информация за движение, която не е налична в стандартна сонограма.

Няма нужда да бързате, да си подготвяте червата или да имате пълен мехур. Тестът се прави, докато лежите на гърба си. На кожата се разпространява гел, който помага да се предават звуковите вълни. Бъбреците се изобразяват чрез поставяне на датчика над двете страни на корема.

Не се колебайте да се свържете с мен.

Ще се радвам да помогна! Обадете се на 0888 58 82 83, пишете в Facebook, на имейла или елате в кабинета (ВИЖ НА КАРТАТА)!

ultrazvuk-na-pikochniya-mehur.jpg

Пикочният мехур е орган, изработен от гладка мускулатура. Той съхранява урината, докато не се освободи, когато отидете до банята. Най-честата причина за ултразвук на пикочния мехур е да се провери изтичането на пикочния мехур. Измерва се урината, която остава в пикочния мехур след уриниране.

Ако остане урина, може да има проблем като:

  • Увеличена простата
  • Уретрална стриктура (стесняване)
  • Дисфункция на пикочния мехур

Ултразвукът на пикочния мехур също може да даде информация за:

  • Стената на пикочния мехур
  • Дивертикули (торбички) на пикочния мехур
  • Размер на простатата
  • Камъни
  • Големи тумори в пикочния мехур

Този тест не изисква гладуване или подготовка на червата. Ако не се проверявя за остатъци, е необходим пълен пикочен мехур. Може да ви помолят да пиете много чаши вода час преди прегледа.

Прегледа се прави, докато лежите на гърба си. На кожата се разпространява гел, който помага да се предават звуковите вълни. Преобразувателят се поставя между пъпа и срамната кост. Изображението се гледа на монитор и се чете на място.

Не се колебайте да се свържете с мен.

Ще се радвам да помогна! Обадете се на 0888 58 82 83, пишете в Facebook, на имейла или елате в кабинета (ВИЖ НА КАРТАТА)!

kakvo-e-urologiya.jpg

Урология е клон на медицината, който се занимава с уринарната система на жените и генитоуринарната система на мъжете. Урологичните заболявания стават все по-разпространени с продължаващото застаряване на населението.

Какви са урологичните заболявания?

Урологичните заболявания могат да бъдат различни по своето естество. Уролозите отчитат всички функции на уринарната система и са обучени да извършват хирургически операции, както и да предлагат медикаментозно лечение. Често уролозите специализират, за да станат по-тесни специалисти в областта на урологията, например урологичен рак.

Урологичните заболявания включват:

  • Камъни в бъбреците и уретерите;
  • Доброкачествено простатно уголемяване;
  • Рак на бъбреците;
  • Рак на простатата;
  • Рак на тестисите;
  • Рак на пикочния мехур;
  • Рак на пениса;
  • Рак на уретрата;
  • Свръхактивен пикочен мехур;
  • Никтурия;
  • Сексуална дисфункция;
  • Мъжко безплодие;
  • Инконтиненция;
  • Болка в таза;
  • Урологични инфекции;

Запиши час за уролог при д-р Ангелог


Copyright by dr Vasil Angelov 2021. All rights reserved | Design by EME.bg